Dobrzy pracodawcy coraz częściej zdają sobie sprawę, że zdrowy i zadowolony pracownik, to efektywny pracownik. Dlatego na popularności zyskują programy, które wśród pracowniczych benefitów proponują rozwiązania dbające o zdrowie i dobre samopoczucie zespołu, a jednocześnie integrujące pracowników i budujące pozytywny wizerunek pracodawcy. Sprawdzamy, jakie ciekawe udogodnienia z obszaru związanego ze zdrowym trybem życia można znaleźć dzisiaj w nowoczesnych firmach – w Polsce i na świecie.

Standardem wśród pracowniczych benefitów z obszaru związanego ze zdrowiem były dotychczas pakiet medyczny i karta sportowa. Dzisiaj coraz częściej pracodawcy starają się uzupełniać tradycyjne dodatki o bardziej wyrafinowane pomysły, które mają nie tylko dobrze wpływać na samopoczucie pracowników, ale i integrować zespół i zwiększać komfort w miejscu pracy. W zachodnich firmach określa się tego typu rozwiązania mianem corporate wellness, które obejmuje wszelkie programy na rzecz zdrowia i dobrej kondycji psychicznej pracowników.

Czym jest corporate wellness?

U podstaw programów corporate wellness leży przekonanie, że oprócz wiedzy czy umiejętności pracownika, dla firmy istotne jest także jego zdrowie i samopoczucie. Nawet najlepszy ekspert, jeśli jest chory, zmęczony, przygnębiony, będzie pracował mniej efektywnie. Niby oczywiste, a jednak dla wielu pracodawców innowacyjne. Celem wszelkich programów z obszaru corporate wellness jest więc poprawa zaangażowania i wydajności pracowników oraz zmniejszenie ich absencji, a także budowanie ich lojalności wobec pracodawcy. W praktyce – sprawienie, aby pracownik czuł się dobrze, także w swoim biurze i dzięki temu pracował lepiej.

Od wspólnych kajaków po zdrowe jedzenie

Wśród benefitów z obszaru corporate wellness prym wiodą wszelkie pomysły związane ze sportem. Można tu więc wymienić biurowe udogodnienia dla rowerzystów (takie jak stojaki, szatnie, prysznice), zajęcia sportowe w specjalnie do tego przeznaczonych salach w biurze czy dofinansowania do wspólnej aktywności sportowej zespołu – tak jest chociażby w Grupie Pracuj, gdzie pracownicy wspólnie pływają kajakami, grają w siatkówkę, organizują grupy strzeleckie czy fitnessowe.

Pracodawcy nie zapominają też o potrzebie relaksu albo zadbania o obolałe od siedzenia przy komputerach plecy – w biurze organizują masaże, spotkania z fizjoterapeutamialbo współfinansują zabiegi rehabilitacyjne dla pracowników. Coraz częściej, poza pakietem medycznym, dopingują zespół do wykonania podstawowych badań profilaktycznych i ułatwiają ich realizację. Co jakiś organizowane są też warsztaty, szkolenia czy konsultacje z ekspertami, podczas których zewnętrzni specjaliści uczą pracowników zasad zdrowego żywienia, radzenia sobie ze stresem czy podpowiadają, jak zadbać o miejsce pracy, aby jak najbardziej sprzyjało zdrowiu. To wszystko ma zachęcić zespół do zdrowego trybu życia i w efekcie pozytywnie wpłynąć na jego pracę.

Na dobre samopoczucie ma też wpływ zdrowa dieta – stąd pomysły na dietetyczny catering dla pracowników, zdrowe dania w biurowych kantynach, w których jedzenie jest dofinansowywane przez pracodawcę albo dni owocowe czy warzywne w pracy,kiedy to zespół może raczyć się zdrowymi przekąskami na koszt firmy. W biurze można też zorganizować warsztaty dietetyczne albo zaprosić pracowników na zajęcia kulinarne, w czasie których nauczą się przygotowywania zdrowych i szybkich dań idealnych do zabrania do pracy na lunch.

Nie bez znaczenia jest też samo biuro i udogodnienia w nim panujące – nowoczesne firmy inwestują chociażby w dobre krzesła i biurka z regulowaną wysokością, sale relaksu pełne wygodnych mebli sprzyjających odpoczynkowi czy otoczenie wypełnione zielenią.