Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

Co zrobić, kiedy współzałożyciel odchodzi z firmy?

Startupom zawsze trudno jest pogodzić się z utratą pracowników, dlatego tym bardziej pożegnanie jednego z założycieli jest jednym z najtrudniejszych testów dla zespołu. Jak było w przypadku ukraińskiego startupu Preply.com i czego możemy się nauczyć na błędach innych?

Dlaczego współzałożyciele odchodzą
Główny powód, dla którego współzałożyciele porzucają swoje projekty, jest dosyć banalny: zazwyczaj chodzi o różnicę zdań między założycielami. Może to być zarówno różnica poglądów na temat rozwoju firmy, jak i osobista sprzeczka, której nie udało się pomyślnie rozwiązać. Ktoś mógłby powiedzieć, że opuszczanie firmy przez kłótnie jest zwyczajnie dziecinne, czasem jednak lepiej się rozejść niż kontynuować wystawianie swojej cierpliwości na próby. Tak więc pytanie „kto zawinił?”  nie jest na tyle istotne, jak pytanie „Co teraz zrobić?”

Jakie powinności wciąż obowiązują współzałożyciela
Niezależnie od sporu, który podzielił założycieli, ważne jest, aby pamiętać o zobowiązaniach. Najważniejsze z nich to poufność. W związku z tą kwestią jednak rzadko wynikają problemy: umowy poufności informacji handlowych są stosowane niemal w każdej firmie. Mimo tego należy pamiętać o sprecyzowaniu zawartej umowy. Powinny być w niej opisane wszystkie warunki nabycia: współzałożyciel, który przepracował w firmie wystarczający czas, może zabrać ze sobą część swoich udziałów. Niestety, czasami założyciele popełniają błąd i nie umieszczają podobnego scenariusza w umowie. W takim wypadku założyciel opuszczający firmę może odejść z kompletem należących do niego udziałów. Pierwsza pomoc: komu przekazać funkcje pełnione przez byłego pracownika Znalezienie zastępcy współzałożyciela jest niezwykle trudnym i wymagającym czasu zadaniem. Do momentu rozwiązania problemu warto znaleźć „wariant tymczasowy”,  który pozwoli na dalsze funkcjonowanie projektu oraz utrzymanie produktywności zespołu na najwyższym poziomie. W tym wypadku nie ma złotych rad: wszystko zależy od sytuacji. Z doświadczenia: w naszym przypadku jeden z założycieli otrzymał propozycję pracy w nowojorskiej siedzibie Google, co zmusiło nas, aby szybko nauczyć się pracować bez niego. Wszystkie obowiązki dyrektora ds. technicznych przejął inny z twórców projektu.

Pierwsza pomoc: komu przekazać funkcje pełnione przez byłego pracownika

Znalezienie zastępcy współzałożyciela jest niezwykle trudnym i wymagającym czasu zadaniem. Do momentu rozwiązania problemu warto znaleźć „wariant tymczasowy” który pozwoli na dalsze funkcjonowanie projektu oraz utrzymanie produktywności zespołu na najwyższym poziomie. W tym wypadku nie ma złotych rad: wszystko zależy od sytuacji. Z doświadczenia: w naszym przypadku jeden z założycieli otrzymał propozycję pracy w nowojorskiej siedzibie Google, co zmusiło nas, aby szybko nauczyć się pracować bez niego. Wszystkie obowiązki dyrektora ds. technicznych przejął inny z twórców projektu.

Jak i gdzie znaleźć zastępcę co-foundera

Kiedy jeden z założycieli opuszcza projekt, jest to psychicznie trudne. Sytuacja jest jednak daleka od beznadziejnej. Współzałożyciel był nawet jeśli nie szeregowym, ale jednak pracownikiem. Jego obowiązki trzeba przekazać nowej osobie. Można to zrobić na dwa sposoby: albo awansować kogoś z firmy, i poszukać nowego pracownika na jego miejsce, lub znaleźć zastępcę dla menedżera wśród osób postronnych. Można też wybrać jedną z opcji na priorytetową, a drugą pozostawić jako plan B. Istnieje jeszcze jeden scenariusz: w ogóle nie dokonywać zmiany. Jest to możliwe w wypadku, gdy zespół posiada jednego lub kilku pracowników, którzy mogą przejąć wszystkie funkcje odchodzącego specjalisty. W tej sytuacji należy jednak dokładnie przeanalizować obciążenie członków zespołu, gdyż w przeciwnym razie wydajność grupy może znacznie na tym ucierpieć. Nowego pracownika najlepiej szukać przez znajomych lub na konferencjach. Można również skorzystać z serwisów społecznościowych, stron dla poszukiwania pracowników czy innych profesjonalnych źródeł, bywa to jednak bardzo pracochłonne. W wypadku odejścia współzałożyciela często nie ma aż tyle czasu. Dobrze by było, gdyby udało się znaleźć kandydata właśnie przez znajomych: pojętnego, wiarygodnego, z doskonałymi rekomendacjami.

 

Skąd wiadomo czy dana osoba jest odpowiednia

Określić ze 100% pewnością, czy dana osoba jest dla Twojej firmy odpowiednia można tylko w jeden sposób: popracować z nią. Istnieje jednak kilka oznak, na które trzeba zwrócić uwagę na etapie zawierania znajomości. Kandydat na kierownicze stanowisko powinien być wytrwały, lojalny oraz skupiony na samorozwoju. Wypada też wziąć pod uwagę kompetencje zawodowe, które zależą zawsze od określonego stanowiska: czy to design, programowanie czy też sprzedaż i marketing. Dla mnie w Preply na przykład, idealnym kandydatem będzie osoba, która posiada wysoce rozwinięte umiejętności w różnych bliskich sobie dziedzinach. Takich specjalistów nazywa się obecnie T-shaped: posiadają oni szeroki zakres wiedzy w swojej dziedzinie oraz dodatkowe umiejętności związane z pobliskimi jej sferami. Jeśli cechy osobiste takiej osoby również pasują do zespołu — pytanie można uznać za zamknięte. Bądź co bądź, poradzenie sobie z odejściem współzałożyciela, bez którego jeszcze wczoraj nie wyobrażałeś sobie firmy, jest możliwe. Jeśli prawidłowo podejdziesz do poszukiwania zastępstwa, być może uda Ci się dodać troche świeżej krwi, która nada żywiołowości całemu zespołowi.

 

 

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Faktoring dla transportu z GRENKE

AktualnościWiadomości

Mechanizm działania prop tradingu

AktualnościWiadomości

Biden chce potroić cła na stal z Chin

AktualnościWiadomości

Czym charakteryzują się opakowania termoformowane?

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: