Mężczyźni doceniają możliwości rozwoju, szefa i realizowane projekty. Panowie, częściej niż panie, wskazywali, że elementem trzymającym ich w pracy jest możliwość rozwoju i relacje z szefem – ważne dla 1/3 ankietowanych. W przypadku kobiet, dobre relacje z przełożonym trzymają w miejscu pracy tylko 1/4 Polek.

RELACJE Z SZEFEM – PRIORYTET DLA WSZYSTKICH

Dobra atmosfera w pracy często zależy od szefa. Jak wynika z badania Pracuj.pl, Polacy wyjątkowo cenią sobie dobre relacje z osobą, która nimi zarządza. Aż 93% Polaków deklaruje, że dogaduje się ze swoim przełożonym, a blisko 80% badanych twierdzi, że czuje z jego strony wsparcie.

Menedżer pełni kluczową rolę w budowaniu zgranego zespołu. Dzisiaj coraz więcej nowoczesnych przełożonych stawia na partnerstwo, daje współpracownikom dużą swobodę, pozwala się wykazać, ale i wymaga. Dzięki temu rozwija zespół, a potencjał poszczególnych pracowników jest wykorzystywany. Mądry szef wie, że dobre relacje i obustronna komunikacja to klucz do sukcesu.

SYLWIA SOSNOWSKA, HUMAN RESOURCES MANAGER W GRUPIE PRACUJ

MŁODZI STAWIAJĄ NA LUDZI, STARSI NA STABILIZACJĘ

Dużo większe rozbieżności pomiędzy czynnikami trzymającymi pracowników w danym miejscu pracy widoczne są pomiędzy poszczególnymi generacjami.
  •  Zetki, czyli pokolenie pracowników urodzonych po 2000 roku i Millenialsi czyli osoby urodzone po 1984 r.  stawiają na ludzi i atmosferę.
  •  Iksy, czyli dzisiejsi czterdziestolatkowie, wyraźniej niż młodsi i starsi koledzy cenią bezpieczeństwo .
  •  Baby boomersi, czyli pracownicy po 50-siątce i 60-siątce, częściej niż pozostali uważają, że w swoim miejscu pracy po prostu się zasiedzieli.

Mam żonę, dwójkę dzieci i kredyt na mieszkanie. Mimo tego, że nie zawsze moja praca daje mi satysfakcję, a czasami jest wręcz frustrująca, oferty pracy przeglądałem jakieś 3 lata temu. Po prostu czuję stabilność. Mimo wszystko zdaję sobie sprawę, że mógłbym zarabiać więcej niż teraz. Moja znajomość dwóch języków obcych i kilkuletnie doświadczenie może być atrakcyjne dla różnych firm.

JACEK, HANDLOWIEC Z BRANŻY FMCG

Motywacje do pracy kobiet i mężczyzn są podobne – są to głównie zaprzyjaźnieni współpracownicy, dobre wynagrodzenie i czysta sympatia. Można też wyróżnić grupę pracowników (37% badanych), która nie chce zmienić swego miejsca zatrudnienia, nawet, gdy pojawi się lepsza propozycja. Największe rozróżnienie wśród Polaków wynika ze względu na wiek, a nie na płeć.
  • Najmłodsi respondenci przyznają, że w pracy trzyma ich dobra atmosfera.
  • Dla starszych ważniejsze jest stabilne zatrudnienie.
  • Można domniemywać, że obawa przed zmianą pracy wynika ze stresu i ryzyka, jakie mogą nieść proces rekrutacji oraz nowe miejsce pracy.
  • Jednak atrakcyjne oferty oraz perspektywa większej satysfakcji z pracy, cały czas są w zasięgu naszej ręki.

A jak jest w Waszym przypadku? Co trzyma Was w pracy?

Więcej danych znajdziesz w raporcie: Pensja, zadania, szef – czyli co uszczęśliwia Polaków w pracy?

*Badanie „Czy pieniądze szczęścia nie dają” zrealizowane przez Kantar TNS na zlecenie Pracuj.pl, N=1001, wrzesień 2017