Często pracujemy w środowisku, które jest toksyczne a my tego nie widzimy. Praca nie sprawia nam przyjemności ani satysfakcji. Bywa, że pracujemy w środowisku, które jest dla nas wyjątkowo toksyczne i nie zdajemy sobie z tego sprawy.  Nie wszystkie firmy tworzą toksyczne środowiska pracy. Ale są i takie, w których środowisko pracy odbija się bardzo niekorzystnie na naszym zdrowiu fizycznym i psychicznym (a nawet na naszej rodzinie). Jeśli nie zorientujesz się w porę, że pracujesz w toksycznej firmie, po jakimś czasie, twoje zdrowie i relacje z innymi ulegnie pogorszeniu i może się to skończyć zarówno zawałem jak i depresją lub rozwodem. Co powinno mówic nam, że znajdujemy sie w toksycznym środowisku, jakie to powinny być sygnały:

Nie masz przyjaciół w pracy

Nie musisz przyjaźnić się z wszystkimi kolegami w pracy. Nie musisz nawet chcieć spotykać się z nimi poza pracą. Najważniejsze, by się w pracy dogadywać i choć trochę lubić. Jeśli nie masz żadnej pozytywnie nastawionej do siebie duszy w pracy, jeśli z nikim nie jesteś w stanie się dogadać, to atmosfera pracy szybko zacznie cię przytłaczać. Zastanów się zatem czy:

  • lunch czy śniadanie zwykle jadasz sam
  • nie masz ochoty na pogaduszki przy ekspresie do kawy (zarówno niechętnie opowiadasz o sobie, jak i nie interesuje cię, co słychać u innych)
  • jeśli miałbyś wskazać jedną osobą, której możesz zaufać, to miałbyś kłopot ze wskazaniem takiej osoby
  • masz wrażenie, że otaczają cię ludzie, którzy są w stanie ci zaszkodzić
  • ludzie w Twoim pokoju prawie ze sobą nie rozmawiają
  • zauważasz, że przy wykonywaniu zadań panuje zasada „spychologii” i mało kto przyznaje się do błędu – metodą jest raczej szukanie winnych

Te sygnały świadczą o tym,że atmosfera w pracy nie jest najlepsza i dodatkowo przyczynia się do zwiększania stresu w pracy.

Twój szef jest toksyczny

Na myśl o rozmowie z przełożonym aż ci się skręca żołądek? Zawsze kiedy widzisz maila od swojego szefa masz przeczucie, że oznacza kłopoty? Masz wrażenie, że jedyne zdania, jakie do ciebie kieruje są wyrazem krytyki i negatywnych opinii na temat twojej pracy? Zdarza mu się krytykować też to, jaki jesteś? Bywasz zastraszany przez szefa (np. często słyszysz, że na Twoje miejsce jest kilku chętnych?).Szykany i sytuacje w których jesteś poniżany są na porządku dziennym?

Nawet jeśli mobbing ze strony szefa nie dotyka bezpośrednio ciebie, tylko jest wymierzony w innego członka zespołu, to nie znaczy, że Twój szef nie jest toksyczny,a ta toksyczność nie wpływa na Twoją pracę. Niestety, obserwując sytuacje poniżania i mobbingowania kolegów z pracy odczuwamy porównywalny z nimi stres. Nasze ciało, reaguje bardzo podobnie jak gdyby sytuacja ta dotyczyła nas. Niestety również, taki szef nie pozwala na czerpanie przyjemności z pracy i jeśli pracy szybko nie zmienisz, odbije się to na Twoim zdrowiu.

Ciągle ktoś choruje

Stale ktoś z Twoich kolegów z pracy jest na zwolnieniu lekarskim? Taka sytuacja może oznaczać, że stres w środowisku, w którym pracujesz jest tak duży, że pracownicy nie są w stanie znieść obciążenia pracą i uciekają na zwolnienia lekarskie. Częste choroby twoje i współpracowników świadczą również o tym, że pracownicy nie są zaangażowani w swoje zajęcia. Brak zaangażowania powoduje zaś to, że nikomu nie chce się przykładać do swoich zadań i w efekcie praca stoi w miejscu i nie masz poczucia sensu tego co robisz. A stąd bardzo blisko do poczucia wypalenia zawodowego.

Nie odpoczywasz nawet na super wakacjach

Wreszcie wyjeżdżasz na upragnione dwutygodniowe wakacje, ale wracasz z nich tak samo zmęczony jakbyś wcale nie odpoczywał? Weekend mija ci na spaniu i nie robieniu niczego szczególnego? Po prostu spędzasz go jak w letargu przed telewizorem lub na zakupach? To oznacza, że jesteś przeciążony pracą lub, że stres związany z pracą i twoje martwienie się o to, co zastaniesz po powrocie nie daje ci najmniejszych szans na odpoczynek. Bez odpoczynku zaś, jesteś stale coraz bardziej zmęczony, pracujesz mniej efektywnie i praca zaczyna być ogromnym obciążeniem, które odbija się również na Twoim zdrowiu.

Słaba komunikacja

Dezorientacja, to podstawowy powód  tego, ze nic nie wiemy o planach, podwyżkach i awansach. O wielu sprawach dowiadujemy się za późno.  Mamy doświadczenie jako właściciele i managerowie, że o odejściu pracownika dowiadujemy się ostatniego dnia pracy. To wszystko są problemy, które wynikają ze złej komunikacji na linii pracownicy-szef oraz pracowników między sobą. W takim środowisku bardzo ciężko się pracuje. Nie wiadomo kto za co odpowiada i jakie konsekwencje czekają na osobę, która zawali projekt. Bardzo często nie można nawet ustalić co zrobić, by popchnąć sprawę do przodu. Pracownicy nie czują się stabilnie i pewnie. Takie środowisko pracy źle wpływa na zadowolenie z pracy, produktywność i podnosi poziom stresu.

Jak temu zaradzić, jak to zmienić? Należy po prostu znaleźć nową posadę. To najlepsze rozwiązanie.

oprac. na podstawie blog infpraca