Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

Co działo się na rynku pracy w 2017 roku?

Eksperci są zgodni, że 2017 był w wielu branżach rokiem pracownika. Rekordowo niskie bezrobocie, bardzo duża liczba ofert pracy (ponad pół miliona ogłoszeń na Pracuj.pl) i coraz większa rywalizacja pracodawców o najlepszych specjalistów w najbardziej pożądanych dziedzinach to tylko niektóre ze zjawisk, o których warto wspomnieć. Na brak ofert pracy w ubiegłym roku nie mogli narzekać szczególnie specjaliści ds. sprzedaży, obsługi klienta oraz IT.

Było w czym wybierać – w Polsce i nie tylko 

2017 to piąty rok z rzędu, w którym odnotowano wzrost liczby ofert pracy na Pracuj.pl – wyniósł on 7,5% w porównaniu z ubiegłym rokiem. W serwisie pojawiło się w tym czasie ponad 530 tys. ogłoszeń o pracę, z czego 23% z przodującego w zestawieniu województwa mazowieckiego. Pracodawcy opublikowali tu ponad 120 tys. ofert pracy. Poza tym największe zapotrzebowanie na pracowników odnotowano w województwach dolnośląskim, małopolskim, wielkopolskim i śląskim. Obeszło się bez niespodzianek – od lat są to województwa w czołówce zatrudniających, mogące pochwalić się prestiżowymi uczelniami, rozwiniętym przemysłem czy dużymi centrami usług wspólnych.

Interesujący trend można było z kolei zaobserwować jeśli chodzi o wzrost zapotrzebowania na pracowników – największy odnotowano dla województwa mazowieckiego, ale na drugim miejscu znalazły się oferty z zagranicy. Liczba takich ogłoszeń co roku rośnie, co świadczy o rosnącym zapotrzebowaniu na naszych specjalistów poza granicami Polski.

Specjalista pilnie poszukiwany

Najpilniej poszukiwanymi specjalistami, podobnie zresztą jak w latach ubiegłych, były osoby zajmujące się handlem i sprzedażą – aż 35% ofert pracy było skierowanych właśnie do nich. W czołówce znaleźli się też pracownicy obsługi klienta oraz IT, a także finansiści i inżynierowie.

Rok 2017 był także czasem dynamicznego wzrostu zapotrzebowania na niektórych specjalistów. Szczególnie odczuli to pracownicy zajmujący się nieruchomościami i budownictwem – mieli oni do wyboru znacznie więcej ofert pracy niż w poprzednim roku (wzrost zapotrzebowania na tych specjalistów w obu przypadkach wyniósł ponad 40%). Dużo więcej firm poszukiwało też inżynierów, logistyków czy pracowników produkcji. To wszystko związane jest z dobrym stanem polskiej gospodarki i wskazuje na nowe inwestycje, zwiększającą się produkcję, a także chętniej kupowane przez Polaków nieruchomości. Dla rynku pracy znaczący był z kolei wzrost zapotrzebowania na HR-owców – świadczy to o rosnących potrzebach rekrutacyjnych i potwierdza dobrą koniunkturę na rynku pracy.

Aby pracowało się lepiej

Rosnący deficyt specjalistów sprawił, że pracodawcy ze zdwojoną siłą dbali o pracowników. W 2017 roku dużo mówiło się o przyjaznych firmach i dobrych praktykach – zarówno rekrutacyjnych, jak i tych dotyczących dbałości o już zatrudnionych specjalistów. Nowocześni pracodawcy coraz intensywniej troszczyli się o to, aby zachęcić kandydatów już samym przejrzystym i przyjaznym procesem rekrutacyjnym – eksperci przewidują, że dbałość o tzw. candidate experience to trend, który będzie się utrzymywał. Podobnie jak inwestowanie w employer branding i tworzenie atrakcyjnego środowiska pracy oraz rozwoju kariery dla już zatrudnionych pracowników. W najbardziej zainteresowanych pozyskaniem czy utrzymaniem specjalistów przedsiębiorstwach przekładało się to nie tylko na wzrost płac, ale i chociażby na rozkwit nowoczesnych i atrakcyjnych benefitów pozapłacowych, rozwój ścieżek kariery czy inwestycje mające poprawić komfort w miejscu pracy.

Jednak nie tylko dbałość o kandydatów i pracowników była w tym roku odpowiedzią na niedobory kadrowe. Inną metodą było zatrudnianie specjalistów spoza granic Polski. I tak w wielu miejscach spotkać dzisiaj możemy pracowników z Ukrainy, których wg szacunków do końca roku było w Polsce zatrudnionych ok. 2 mln.

Rok 2018…

… zaczynamy pod znakiem licznych rekrutacji i ciągłych wysiłków pracodawców wkładanych w pozyskiwanie wartościowych kandydatów do pracy. Jak wynika z najnowszego raportu firmy Hays Poland “Trendy na rynku pracy”, w 2018 roku aż 88% z ankietowanych firm zamierza zwiększyć zatrudnienie. Czekają nas też prawdopodobnie zmiany w kodeksie pracy, który ma być bardziej nowoczesny – na warsztat brane są m.in. takie zagadnienia jak telepraca czy umowy cywilno-prawne.

Więcej informacji: http://media.pracuj.pl/26025-rynek-pracy-specjalistow-2017

 

Polecane artykuły
Aktualnościataki cyberCheck PointcyberatakicyberbezpieczeństwoWiadomości

Rosyjscy hakerzy atakują Polskę w przeddzień wyborów samorządowych. Celem infrastruktura komunikacyjna Polski

AktualnościWiadomości

Jak zapobiegać kradzieży danych podczas podróży służbowych

AktualnościWiadomości

Zestresowany pracą? Dzięki Job Crafting możesz to zmienić

AktualnościWiadomości

Pożegnanie strajków: Lufthansa i Verdi kończą spór dotyczący rokowań zbiorowych

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: