Książka „Bezpieczeństwo współczesnej firmy” autorstwa dr. Marka Ciecierskiego oraz mec. Roberta Nogackiego zajęła wysokie III miejsce w konkursie na najlepszą książkę ekonomiczno-biznesową Economicus 2017 na tegorocznych Warszawskich Targach Książki w kategorii „Najlepszy poradnik ekonomiczno-biznesowy”.

W swojej książce autorzy wyjaśniają czytelnikowi, na czym właściwie polegają współczesny wywiad gospodarczy oraz szpiegostwo przemysłowe. Wskazują, że wartość współczesnej firmy to nie tylko produkty i usługi będące efektem unikalnego know-how, ale także szeroko rozumiana informacja, a w szczególności informacja na temat klientów. Czytelnik dostaje też wykład i zestaw praktycznych rad na temat tego, czym jest dziś tajemnica przedsiębiorstwa i jak się ją skutecznie chroni.

Wywiad gospodarczy nie jest najpiękniejszą częścią opowieści o współczesnym biznesie. Ale to sfera jak najbardziej realna. Dlatego dr Marek Ciecierski i mec. Robert Nogacki postanowili napisać o tym przejrzysty poradnik. Pierwszy z autorów przez lata pracował w administracji państwowej na stanowiskach związanych z bezpieczeństwem ekonomicznym i międzynarodowym. Drugi jest ekspertem w dziedzinie śledztw gospodarczych, właścicielem Kancelarii Prawnej Skarbiec, w 2012 r. trafił do rankingu DGP „Wschodzących gwiazd prawa”.

„Bezpieczeństwo informacyjne biznesu jest dzisiaj kwestią kluczową. Działania firm podlegają coraz większym zakłóceniom wskutek ataków wewnętrznych i zewnętrznych. Rosną zagrożenia dla prywatności. Przedsiębiorstwa muszą chronić dane osobowe pracowników i klientów i w coraz większym zakresie liczyć się z zagrożeniem cyberprzestępczością. Dlatego jest bardzo ważne, aby kwestie związane z bezpieczeństwem informacyjnym były uwzględniane w kontekście ryzyka przedsiębiorstwa. Z naszych doświadczeń wynika, że firmy, które wdrożyły systemowe zarządzanie bezpieczeństwem informacji, na ogół mogą się pochwalić wysokim poziomem kultury informacyjnej pracowników, odpornością na zagrożenia oraz łatwością przezwyciężania ich skutków.

Wszystko to sprawiło, że zdecydowaliśmy się wydać tę książkę. Uznaliśmy, iż istnieje uzasadniona potrzeba, aby poglądy dotyczące bezpieczeństwa informacyjnego w biznesie, wyrażane przez nas do tej pory w sposób fragmentaryczny i przyczynkarski, zebrać w spójną, logiczną całość i zaprezentować je jako swego rodzaju poradnik. Cel był jasny: pokazać zagrożenia i przedstawić sposoby, jak im zapobiegać.”

Autor:

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o.