Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

Awans bez podwyżki – za i przeciw

Awans – to większa odpowiedzialność i zakres obowiązków, ale też wyższe wynagrodzenie. Co w sytuacji, jeśli pracodawca nie oferuje lepszej płacy? Zanim podejmiemy decyzję, przeanalizujmy zalety i wady nowego rozwiązania. Być może zdobycie doświadczenia na wyższym stanowisku i podniesienie kwalifikacji okaże się kluczowe dla naszej dalszej kariery.

Zasady premiowania pracowników

Poznanie możliwości rozwoju zawodowego jest istotne jeszcze przed rozpoczęciem pracy w wybranej firmie. Zanim staniemy w obliczu decyzji: przyjąć czy odrzucić awans, warto dowiedzieć się, jaka jest polityka przedsiębiorstwa w zakresie nagradzania pracowników. Mając takie informacje, będziemy wiedzieć, w jakim kierunku się rozwijać i jak osiągać kolejne stopnie w zawodowej hierarchii. Oferując awans, pracodawca wskazuje, jakie dodatkowe kompetencje powinno się zdobyć przed przyjęciem nowych obowiązków. Zanim zaakceptujemy propozycję, dowiedzmy się, czy firma zamierza pomóc nam w uzyskaniu wyższych kwalifikacji. Ustalmy konkretne warunki współpracy. W tym celu możemy np. poprosić o zawarcie umowy szkoleniowej. Wykonując taki krok, upewnimy się, że otrzymaliśmy awans dlatego, że pracodawca dostrzega w nas potencjał, a nie dlatego, że chce zwiększyć zakres naszych obowiązków, nie ponosząc dodatkowych kosztów. Ustalmy także, jakie zadania będziemy wykonywać, jakie kompetencje rozwijać i w jakich projektach uczestniczyć.

Co zamiast podwyżki?

Dlaczego pracodawca nie przyznał nam wyższego wynagrodzenia? Jednym z powodów mogą być przejściowe kłopoty finansowe firmy. W takiej sytuacji dowiedzmy się, czy z objęciem wyższego stanowiska wiążą się inne korzyści, takie jak np. wyższe premie udzielane ze względu na uzyskiwane wyniki, dodatkowe płatne dni wolne, elastyczny czas pracy, samochód służbowy do celów prywatnych czy możliwości rozwoju zawodowego. Brak takich świadczeń można uznać za argument przemawiający przeciw przyjęciu propozycji.

Odmowa przyjęcia awansu – co dalej?

Czy z powodu udzielenia odmownej odpowiedzi pracodawca może wyciągnąć wobec nas konsekwencje? Zatrudniającemu przysługuje możliwość wręczenia nam wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy (art. 42 kodeksu pracy: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19740240141). Odrzucenie nowych zasad jest równoznaczne z rozwiązaniem stosunku pracy po upływie okresu wypowiedzenia.

Przed podjęciem decyzji o przyjęciu lub rezygnacji z awansu, z którym nie wiąże się wzrost wynagrodzenia, warto poznać nowe warunki zatrudnienia zaproponowane przez pracodawcę.

Polecane artykuły
Aktualnościataki cyberCheck PointWiadomości

Urządzenia medyczne będą bezpieczne. Tuttnauer rozpoczął współpracę z Check Point Software Technologies

AktualnościWiadomości

Silver Tsunami – aktywizacja pracowników pokolenia 50+

AktualnościWiadomości

Polskie firmy atakowane są 1170 razy w tygodniu. Ransomware szczególnym zagrożeniem

AktualnościWiadomości

Lufthansa traci docelowe zyski z powodu strajków

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: