Prawie jedna czwarta sieci firmowych i organizacji na całym świecie została zainfekowana przez RoughTed, a blisko 20 proc. przez malwareFireball. Co więcej ataki ransomware w Ameryce, Europie, Bliskim Wschodzie i Afryce były niemal dwukrotnie powszechniejsze niż w tym samym okresie ubiegłego roku – tak wynika z danych firmy Check Point w ramach raportu CyberAttacksTrends 2017, opublikowanym na portalu Resarch.CheckPoint.com, przedstawiającym najnowsze informacje i dane dotyczące cyberbezpieczeństwa.

 Wraz z otwarciem nowego serwisu firma Check Point opublikowała raport Cyber Attack Trends: Mid-Year Report, zawierający obszerny przegląd krajobrazu złośliwego oprogramowania w głównych kategoriach: ransomware, zagrożeń bankowych i mobilnych, oparty na danych wywiadowczych pochodzących z mapy ThreatCloud (dane od stycznia do czerwca 2017 roku).

Raport przedstawia najważniejsze incydenty bezpieczeństwa do jakich doszło w pierwszym półroczu 2017 roku, sugestie dotyczące bezpieczeństwa sieci firmowych oraz informacje o trendach cyberkryminalistów.

W opinii analityków Check Pointilość ataków ransomware we wszystkich trzech regionach – obu Amerykach, regionie EMEA i APAC – w pierwszej połowie 2017 r. podwoiła się z 26% ( w 2016 roku) do 48%!

Najpowszechniejszymi typami malware są RoughTed, Fireball i Kelihos. Dwa pierwsze przedarły się odpowiednio do 23,5% oraz 19,7% sieci firmowych na całym świecie, natomiast Kelihosa wykryto w co dziesiątej sieci. Dane te świadczą o powszechności i wysokiej skuteczności hakerów.

Analitycy zwracają również uwagę na mobilne zagrożenia. Obecnie najpopularniejszym malware na urządzenie mobilne jest Hiddad (10% infekcji) i HummingBad (8%), działające pod systemami Android. W czołówce znalazł się również XcodeGhost z wynikiem 5% infekcji, będący zaktualizowaną piracką wersją platformy Xcode dla programistów iOS, która została zmieniona tak, że pozwala na wdrożenie złośliwego kodu do dowolnej aplikacji używającej tej platformy. Malware na systemy mobilne Apple jest powszechny przede wszystkim w Ameryce, co nie oznacza, że nie zagraża Polskim użytkownikom produktów z nadgryzionym jabłuszkiem – Podobnie jak w roku 2016, XcodeGhost jest jednym z najbardziej popularnych zagrożeń dla urządzeń mobilnych na całym świecie.

– Organizacje na całym świcie walczą o skuteczne przeciwdziałanie obecnemu wzrostowi zagrożeń. Hakerzy tworzą coraz bardziej wyrafinowane rodzaje malware, a zdolność do wykorzystana ich przez niewykwalifikowanych hakerów znacząco rośnie- twierdzi Maya Horowitz, menedżer ds. Zarządzania zagrożeniami w Check Point.  – Niestety, w świecie wysokiej powszechności cyberzagrożeń, wiele organizacji koncentruje się jedynie na wykrywaniu zagrożeń, zamiast wprowadzać proaktywne rozwiązania, które mogłyby zapobiec większości ataków– dodaje Horowitz.

Raport PwC Global EconomicCrimeSurvey 2016 potwierdza rosnący wzrost zagrożenia cyberatakami na świecie. Z badania wynika, że 54% amerykańskich firm oficjalnie przyznało się do bycia ofiarą ataków hakerów w ciągu ostatnich 2 lat. Według raportu Check Point Security Report liczba ataków malware wzrosła o 900% w stosunku do poprzedzającego roku i wynosi 971 na godzinę.