Dopada nas znienacka i co roku męczy przez wiele tygodni. Nie możemy się powstrzymać od kichania, a nasze oczy są wypełnione łzami. Większość z nas zna to z autopsji i co roku przechodzi taką samą drogę – paczka chusteczek w kieszeni, leki przeciwko alergii i krople do oczu. Zamiast tłumienia objawów dużo lepiej jest się wybrać do specjalisty i posłuchać co ma do powiedzenia.

Okres wiosny i lata jest niezwykle ciężki dla osób uczulonych na pyłki drzew, krzewów oraz traw. W szczególności te ostatnie uprzykrzają letnie dni wielu osobom na całym świecie. Oprócz pyłkowych uczuleń, są też alergie na leki, jad owadów, pokarmy i wiele innych. Przebieg alergii może też zmieniać się z wiekiem – objawy mogą ulegać wyciszeniu lub nasileniu, mogą również dołączać się nowe alergeny. Warto więc raz na kilka lat powtarzać badania alergologiczne dla własnego bezpieczeństwa i komfortu.

Z analiz Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej (EAACi) wynika, że ponad 17 milionów Europejczyków posiada rozmaite alergie pokarmowe. Jednak na tym nie koniec z uczuleniami. Obecnie szacuje się, że około  150 mln populacji Europy to alergicy. Z tego powodu lekarze, kilka lat temu, zaczęli nazywać alergię dżumą XXI wieku. Nic więc dziwnego, że z roku na rok kolejki do lekarzy specjalizujących się w leczeniu alergii, wydłużają się. – „W przypadku alergii pokarmowych, najwięcej z uczulonych to dzieci. W przypadku młodych organizmów, warto wybrać się do specjalisty, gdy tylko zaobserwujemy pierwsze objawy. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Niestety, terminy na wizytę do specjalisty w przypadku dzieci, są jeszcze bardziej odległe niż u dorosłych. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z prywatnej opieki zdrowotnej – będzie to szybsze i łatwiejsze rozwiązanie” – komentuje Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

Prywatna służba zdrowia nie jest jednak rozwiązaniem dla wszystkich. Wizyta u lekarza specjalisty oraz szereg zleconych badań jest kosztowne i nie każdy może sobie na to pozwolić. W tym przypadku dużym udogodnieniem może okazać się ubezpieczenie zdrowotne. Wiele firm oferuje swoim pracownikom prywatną opiekę zdrowotną  finansując lub współfinansując karty abonamentowe do prywatnych przychodni. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. – „Ubezpieczenie zdrowotne może okazać się niezawodne w momencie gdy wykryjemy u naszego dziecka lub u siebie pierwsze objawy alergii. Szybki dostęp do specjalisty i niskie koszty badań alergologicznych są ważne zarówno w przypadku dzieci jak i dorosłych. Im szybciej zareagujmy, tym szybciej będziemy mogli wrócić do normalnego funkcjonowania” – dodaje ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

Dogodnym rozwiązaniem może okazać się również Krajowy Program Zdrowotny. – „To  ubezpieczenie zdrowotne z opcją współpłacenia. W naszym kraju Program stawia dopiero swoje pierwsze kroki, jednak zachodniej Europie współpłatność za świadczenia medyczne, to lubiany i już od lat praktykowany sposób ubezpieczania. Dzięki takiej polisie z łatwością możemy zapisać się do lekarza, bez potrzeby oczekiwania w długich kolejkach i płacenia dużych sum. Krajowy Program Zdrowotny to koszt 49 złotych miesięcznie. Posiadając taką polisę za każdym razem, gdy udamy się prywatnie do lekarza, za taką  wizytę zapłacimy jedynie 19,90 zł. Krajowy Program Zdrowotny ma jeszcze jedną dużą zaletę – nie musimy podpisywać umowy z ubezpieczycielem na całe lata, w przypadku tego produktu możemy ubezpieczyć się choćby na kilka miesięcy” – informuje Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.