Prawnik, lekarz, sprzedawca, policjant czy kierowca autobusu – to przykłady zawodów, które są popularne i nie wzbudzają powszechnego zdziwienia. Nazwy takie jak: sekser, ballpicker lub tanatopraktor wywołują zdumienie. Czym zajmują się przedstawiciele tych profesji?  

Ludzka inwencja nie zna granic. Jeśli na rynku pracy pojawia się nisza, ktoś pomysłowy szybko ją zagospodarowuje. W ten sposób powstają najdziwniejsze profesje. Nietypowe zawody świata to…

  • Tester karmy dla zwierząt

Trudno uwierzyć w to, że smak rarytasów, jakie spożywają nasi pupile, jest oceniany przez… ludzi. Istnieją osoby, które zawodowo testują karmy dla zwierząt. Zajmują się również doradzaniem producentom psich i kocich karm w zakresie podnoszenia ich walorów smakowych.

  • Tester materaców

Osoby, które uwielbiają spać i wylegiwać się, mogą otrzymywać za to pieniądze. Wystarczy, że zostaną testerami łóżek. Ta praca nie jest tak monotonna, jak mogłoby się wydawać. Do obowiązków testera należy również sprawdzanie wytrzymałości łóżka, czyli bezkarne skakanie po nim.

  • Profesjonalna druhna

Ślub jest jednym z najważniejszych i najpiękniejszych dni w życiu. Panna młoda, która nie znalazła odpowiedniej kandydatki na druhnę, może ją wynająć. Profesjonalna świadkowa to osoba, która dodaje otuchy na ślubnym kobiercu.

  • Osoba sprzątająca miejsca zbrodni

Samobójstwa i zabójstwa napawają nas przerażeniem i sprawiają, że czujemy się nieswojo. Osoby, które zawodowo sprzątają miejsca zbrodni, najwyraźniej nie mają takich oporów. Zmywają pozostałości tkanek i narządów ze ścian, podłóg, mebli itd.

  • Sekser

Zawód seksera był popularny szczególnie w Japonii. Praca takiego specjalisty polega na sprawnym selekcjonowaniu piskląt ze względu na płeć. Rozwój inżynierii genetycznej sprawił, że sekserzy przestają być potrzebni. Manipulacja komórkami pozwala decydować o tym, ile w danej hodowli powstanie kogutów, a ile kwok.

  • Tanatopraktor

Stylista pośmiertny – to inna nazwa tanatopraktora. Taki specjalista dokłada wszelkich starań, aby osoby zmarłe wyruszyły w swoją ostatnią drogę bez śladów chorób itd. Tanatopraktor balsamuje zwłoki, wykonuje makijaże, stylizuje paznokcie i dobiera stroje.

  • Ball picker

Powierzchnie pól golfowych są imponujące. Na tych rozległych terenach znajduje się nie tylko trawa, ale również zbiorniki wodne. W związku z tym odnalezienie piłek bywa dla graczy trudne lub wręcz niemożliwe. Ball picker wyławia piłeczki, dzięki czemu zapaleni golfiści mogą rozgrywać kolejne partie.

  • Model w pracowni figur woskowych

Artyści, którzy tworzą realistyczne figury woskowe, nie wzorują się wyłącznie na zdjęciach. Chcąc zachować właściwe proporcje ciała i uchwycić ważne szczegóły, muszą mieć przed oczami żywego modela. Ta praca wymaga cierpliwości.

  • Zastępca do kolejki

Mogłoby się wydawać, że zawodowi „stacze” odeszli wraz z zakończeniem okresu Polski Rzeczpospolitej Ludowej. Nic bardziej mylnego! Przedstawiciele tej profesji mają się dobrze np. w Wielkiej Brytanii. Zapotrzebowanie na ich usługi jest na tyle duże, że na rynku powstają agencje zrzeszające „staczy”.