Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

7 sposobów na wypalenie zawodowe

Nadmiar obowiązków, brak nowych wyzwań i niskie wynagrodzenie – to przykładowe czynniki, które mogą powodować wypalenie zawodowe. Aby uniknąć zniechęcenia i zwątpienia, warto dokładnie zastanowić się nad wyborem zawodu. Jeżeli mamy już duże doświadczenie, a dopada nas frustracja – dobrze jest przeanalizować możliwości zawodowe oraz życiowe priorytety, a następnie podjąć konkretne decyzje.

Jak rozpoznać wypalenie zawodowe?

Symptomy wypalenia zawodowego to np. ciągłe zmęczenie, zaburzenia snu, wahania nastrojów czy choroby psychosomatyczne. Wypalenie może objawiać się także w formie niechęci wobec współpracowników, pozbawionej racjonalnych podstaw. Inny sygnał, który powinien nas zaniepokoić, to zaniżone poczucie własnej wartości i wynikająca z niego utrata wiary w swoje możliwości.

Wypalenie zawodowe – jak sobie z nim radzić?

Syndrom wypalenia zawodowego to zjawisko, któremu można zapobiegać, na przykład poprzez:

Przemyślany wybór zawodu

Łatwo o wypalenie, jeśli zdecydowaliśmy się na profesję, która nas nie interesuje i nie przynosi nam satysfakcji. Aby czerpać przyjemność z wykonywanego zawodu, warto poświęcić czas na dokonanie właściwego wyboru. Choć wysokość zarobków ma znaczenie, dobrze jest kierować się również innymi kryteriami, takimi jak np. własne predyspozycje, perspektywy zatrudnienia oraz rozwoju itp.

Nabywanie odporności na stres

Jedna z przyczyn wypalenia to wysoki poziom stresu. Dobrze jest wybrać zawód, któremu nie towarzyszy duże i częste napięcie. To szczególnie istotne, gdy mamy świadomość, że nie radzimy sobie w sytuacjach stresowych. Ważne, by lekarze, policjanci, maklerzy giełdowi oraz przedstawiciele innych profesji, którym towarzyszy wysoki poziom ryzyka, uczyli się panować nad stresem i rozładowywać napięcie w konstruktywny sposób.

Rozwaga w przyjmowaniu kolejnych zobowiązań

Wypaleniu zawodowemu zapobiegamy również wtedy, gdy bierzemy na siebie tyle obowiązków, ile możemy wykonać bez szkody dla życia osobistego i zdrowia. Dzięki temu potrafimy wygospodarować czas na odpoczynek i wracamy do pracy pełni sił i pomysłów.

Ustalenie priorytetów w życiu zawodowym i osobistym

Zbyt intensywna praca powoduje nie tylko przemęczenie, ale również frustrację. Zajmując się wyłącznie albo głównie życiem zawodowym, możemy czuć, że zawodzimy swoich bliskich, ponieważ nie poświęcamy czasu na budowanie relacji.

Poszukiwanie nowych wyzwań

Jedną z przyczyn wypalenia zawodowego może być również rutyna. Powtarzalność i brak atrakcyjnych celów – to czynniki, które wywołują apatię. Warto szukać dodatkowych możliwości rozwoju, takich jak studia podyplomowe, uczestnictwo w konkursach i wydarzeniach branżowych itd.

Przerwy w pracy

ie rezygnujmy z urlopu oraz innych dni wolnych – nawet gdy uwielbiamy swoją pracę i świetnie się w niej czujemy. Niezależnie od tego, jaki mamy stosunek do swojego zawodu, potrzebujemy czasu wolnego.

Rozwijanie zainteresowań

Chcąc osiągnąć spełnienie, warto rozwijać się w różnych sferach: rodzinnej, towarzyskiej i zawodowej. Dobrze, gdy nie zaniedbujemy również swoich pasji. Dzięki uprawianiu hobby możemy poczuć się odprężeni i szczęśliwsi.

 

Polecane artykuły
Aktualnościataki cyberCheck PointcyberatakicyberbezpieczeństwoWiadomości

Rosyjscy hakerzy atakują Polskę w przeddzień wyborów samorządowych. Celem infrastruktura komunikacyjna Polski

AktualnościWiadomości

Jak zapobiegać kradzieży danych podczas podróży służbowych

AktualnościWiadomości

Zestresowany pracą? Dzięki Job Crafting możesz to zmienić

AktualnościWiadomości

Pożegnanie strajków: Lufthansa i Verdi kończą spór dotyczący rokowań zbiorowych

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: