Wielu uczących się uważa, że największym wyzwaniem podczas nauki języków obcych jest zapamiętanie nowych słów i wyrażeń, szczególnie jeśli to wyrażenia profesjonalne.Lektorka z platformy korepetycji online Preply YuliaBoyun opowiada o popularnych formach ćwiczeń, pomocnych w nauce języka obcego. Wszystkie opisane poniżej ćwiczenia są uniwersalne i do ich wykonania nie są konieczne żadne specjalne warunki, ani nawet pomoc nauczyciela. Można oczywiście przedyskutować z nauczycielem uwzględnienie ich w programie, chociaż samodzielna praca jest z nimi również jak najbardziej możliwa.

 

Fiszki

 

To jedno z najpopularniejszych ćwiczeń wykorzystywanych w nauce nowego słownictwa. Bierzemy kartkę papieru, po jednej stronie zapisujemy słowo w języku ojczystym, a po drugiej w obcym- tak wyglądać będzie jego wersja podstawowa. Istnieją też inne warianty: na przykład, zamiast tłumaczenia możemy umieścić obrazek lub kontekst, w którym można zastosować nowe słowo. Na przykład, aby nauczyć się czasownika „to like”, na jednej stronie fiszki piszemy „like”, a na drugiej „Ja like jabłka”. Bądź odwrotnie: na jednej stronie zapisujemy „lubię”, a na drugiej „I lubię apples”. Ta wersja nie tylko pomaga w nauce słówek, ale także w lepszym zrozumieniu kontekstu. Wariant zaawansowany to fiszki angielsko-angielskie. Zamiast tłumaczenia lub kontekstu zapisujemy definicję słowa po angielsku, podobnie jak w słowniku.

Przydatne wskazówki:

 • Aby skuteczniej zapamiętywać słowa, lepiej jest połączyć je w grupy tematyczne: żywność, rodzina, zdrowie, szkoła itp. Przy czym podczas każdej sesji treningowej warto dołączyć jedno słowo z innej grupy tematycznej, ponieważ mózg dobrze zapamiętuje wyjątki.
 • Można też jednocześnie uczyć się synonimów lub antonimów, co pozwoli zapamiętać więcej słów w tym samym czasie.
 • Jeśli nie chce nam się lub nie mamy czasu na rozpisywanie fiszek, można skorzystać z aplikacji lub stron internetowych jak ABBYY Lingvo,Anki,Lexiconer,me oraz wielu innych.

Notatnik do nauki języka

 

Notatnik to zasadniczo zbiór fiszek przechowywanych w bardziej zorganizowany sposób. Przygotować go można w poniższy sposób: na jednej stronie kartki zapisujemy angielskie słowo lub idiom, a na drugiej tłumaczenie, kontekst lub skojarzenia. To dobra opcja, jeśli musimy opanować specyficzny zakres słownictwa potrzebny do osiągnięcia praktycznego celu: na przykład, w ramach przygotowań do międzynarodowego seminarium lub olimpiady. Fiszki łatwo można zgubić, a notatnik zawsze będzie pod ręką i pomoże, jeśli w kluczowym momencie zapomnimy jakiegoś słowa.

Przydatne wskazówki:

 • Zapisz w notatniku czas na naukę/powtórki lub stwórz system przypomnień w swoim telefonie.
 • Jeśli zamierzasz korzystać z notatnika jako ściągawki, dokładnie pogrupuj słowa. Możesz oznaczyć grupy tematyczne kolorowymi zakładkami, a nawet utworzyć spis treści.
 • Zapisuj przykłady użycia, to pozwoli Ci szybko i poprawnie zbudować potrzebne zdanie.

 

Aplikacje mobilne i strony internetowe

 

Przewaga aplikacji mobilnych polega na tym, że same przypominają nam o zajęciach. Nowoczesne platformy internetowe nie tylko umożliwiają naukę słów pisanych, ale również samodzielne ćwiczenie wymowy, pisania ze słuchu oraz wielu innych przydatnych umiejętności. Oprócz słynnych już Duolingo iLinguaLeo warto też przyjrzeć się inSpeak, Puzzle English, Memrise.

Przydatne wskazówki:

 • Dobrze jest wypróbować na początku kilka aplikacji i wybrać swoją ulubioną,
 • Jeśli aplikacja pozwala na zaproszenie znajomych i śledzenie ich postępów, jak najbardziej polecam tę opcję wykorzystać. Nic tak nie motywuje, jak odrobina konkurencji.
 • Funkcje tego rodzaju usług mogą być ograniczone, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać kilku z nich jednocześnie: jedna być może oferuje możliwość ćwiczenia pisania, za to druga wymowy i rozumienia ze słuchu. Zawsze znajdziemy w nich coś dla siebie.

 

Naklejki: papierowe i elektroniczne

 

Naklejki z nowymi słowami to doskonały sposób nauki słownictwa dla tych, których fiszki i notatniki niemiłosiernie nudzą. Rozklej po domu nazwy otaczających Cię przedmiotów: table, chair, cup, door… Możesz zapisać je na odwrocie samoprzylepnych karteczek, aby nie widzieć ich od razu,ale samodzielnie je sobie przypomnieć, podobnie, jak działo się to w przypadku fiszek. Za każdym razem, gdy natkniemy się na naklejkę, musimy przypomnieć sobie słowo, a jeszcze lepiej, wymyślić z nim zdanie. Uzupełnić ćwiczenie można z pomocą elektronicznych naklejek na ekranie komputera: programy takie jak Words, LMBomber czy Sensei pozwalają wyświetlać przez określony czas na ekranie słówka, których się uczysz. Co z nimi robimy? Przypominamy sobie znaczenie, tłumaczymy i wymyślamy z nimi zdanie.

Przydatne wskazówki:

 • Lepiej przygotowywać naklejki małymi porcjami, a nie od razu dziesiątkami. Po pierwsze, w ten sposób łatwiej będzie uporać się z dużą objętością nowego materiału. Po drugie, z biegiem czasu naklejki w tych samych miejscach zaczynają się nudzić i oczy przestają je zauważać. Regularna wymiana pomoże utrzymać element zaskoczenia.
 • Ucz się słówek od pokoju do pokoju: na początku tylko sypialnia lub pokój dziecka, później łazienka, dalej kuchnia itp.
 • W ten sposób można opanować nie tylko nazwy przedmiotów, ale również ich cechy, np. kolory, materiały oraz inne właściwości: woodentable, softchair, greencup.

 

Anglojęzyczny blog lub pamiętnik

W nauce języka obcego zawsze trzeba trzymać się zasady „useitorloseit”. Wykorzystuj nowo poznane słowa jak najczęściej, pisz historyjki lub opowiadaj zdarzenia z Twojego życia. Jednak ponieważ nie zawsze jest to możliwe do wykonania w prawdziwym życiu, warto spróbować założyć bloga lub pamiętnik. Nie martw się o błędy w swoich tekstach, nie musisz przecież pokazywać ich całemu światu. W końcu to nie prawdziwy blog, a po prostu Twój „zeszyt ćwiczeń”. Najważniejsze to nauczyć się używać słów, a nie tylko zapamiętywać ich znaczenie z fiszki. Jeśli chcemy jednocześnie poćwiczyć gramatykę, tekst można sprawdzić na Grammarly lub z pomocą native speakera na stronie Lang-8.

Przydatne wskazówki:

 • Pisz o tym, co wywołuje emocje. Im bardziej emocjonujące doświadczenie, tym większe prawdopodobieństwo, że zapamiętasz słowo.
 • Systematyczność to klucz do sukcesu. Zapisuj chociaż po kilka zdań dziennie.
 • Trudno wziąć się do pisania? Nic nie przychodzi do głowy? Spróbuj założyć konto na Instagramie i opisywać tam swoje zdjęcia po angielsku.

 

Książki i prasa

Książki, czasopisma lub strony internetowe w języku angielskim to świetne opcje pasywnej nauki słownictwa. Nadają się one szczególnie dla osób, które opanowały język przynajmniej na podstawowym poziomie i chciałyby rozszerzyć swój zasób leksykalny. Na początek doskonałe będą książki adaptowane, następnie można dołączyć do nich proste artykuły ze stron rozrywkowych, a dopiero na samym końcu przystąpić do czytania skomplikowanych dzieł literackich i specjalistycznej literatury fachowej.

Przydatne wskazówki:

 • Poziom materiału powinien odpowiadać poziomowi ucznia. Na książkach adaptowanych zawsze wskazany jest poziom lub przybliżony zakres słownictwa wymaganego do pełnego zrozumienia.
 • Nie zaglądaj do słownika, jak tylko zobaczysz nowe słowo. Spróbuj odgadnąć znaczenie z kontekstu.
 • Dobrze jest też połączyć ten rodzaj zajęć z innymi bardziej aktywizującymi formami nauki, np. przedyskutować z kimś przeczytany materiał, opisać wrażenia na blogu czy też zapisać ulubione cytaty.

 

Filmy i seriale w języku angielskim

 

Filmy, seriale i programy telewizyjne po angielsku również zaliczamy do pasywnej formy nauki. Tworzą one środowisko językowe wyjątkowo sprzyjające zapamiętywaniu słownictwa, ponieważ użyte jest ono w kontekście. W tym wypadku jednak poziom znajomości języka na starcie jest bardzo ważny. Filmu nie można przecież tak łatwo dostosować, jak książek.

Przydatne wskazówki:

 • Zacząć należy od krótkich filmików i seriali z odcinkami trwającymi nie dłużej niż 20 minut.
 • Aby rzadziej zaglądać do słownika warto włączyć angielskie napisy; znaczenie słowa pisanego łatwiej jest odgadnąć. Ponadto, napisy stanowić będą uzupełniający kanał percepcji.
 • Oglądaj przede wszystkim nowe filmy, pomogą one w nauce bardziej aktualnych słów i zwrotów oraz w uniknięciu przestarzałych pojęć.

Wskazówka ostateczna: wyznacz sobie cel. Ucz się angielskiego nie dla ocen, a dla wycieczki do Londynu, aby dostać się na uczelnię marzeń, aby móc przeczytać dzieła ulubionego pisarza w oryginale… Jeśli naszej nauce towarzyszy realny życiowy cel, to jest ona o wiele szybsza i przede wszystkim przyjemniejsza.