Rozmowa w sprawie podwyżki nie przyniosła oczekiwanych rezultatów? Prowadzenie negocjacji z pracodawcą to trudna sztuka, ale można ją opanować. Warto zrobić analizę i zastanowić się, czy nie popełniliśmy jakiegoś błędu. Wnioski pomogą nam w przygotowaniu się do następnego spotkania.

Satysfakcjonujące wynagrodzenie to jeden z czynników, które wpływają na nasze zadowolenie z pracy. Trudno je uzyskać, gdy nie potrafimy skutecznie negocjować z pracodawcą. Planując rozmowę z szefem, powinniśmy być wyczuleni szczególnie na takie błędy:

Brak przygotowania do rozmowy

Spotkanie z pracodawcą, podczas którego mamy rozmawiać o pieniądzach, to stresujące wydarzenie. Mierząc się z takim doświadczeniem, możemy zapomnieć, co chcieliśmy powiedzieć. Brak rzeczowych argumentów zmniejsza prawdopodobieństwo osiągnięcia celu. Poza tym, przygotowując się, mamy okazję zweryfikować, czy zasługujemy na podwyżkę.

Niejasne oczekiwania

Uczestnicząc w rozmowie o pracę, powinniśmy posiadać sprecyzowane oczekiwania płacowe. W przeciwnym razie możemy poczuć się zagubieni, gdy potencjalny pracodawca zapyta o satysfakcjonującą wysokość zarobków. Brak zdecydowania w tej kwestii może świadczyć o tym, że nie przygotowaliśmy się do spotkania.

Zawyżone wymagania

Zbyt wysokie mniemanie o sobie przeszkadza w negocjacjach. Może nawet sprawić, że nie zostaniemy poważnie potraktowani. Wynagrodzenie powinno być adekwatne do rodzaju pracy i kwalifikacji oraz doświadczenia pracownika. Rozpoczynając karierę zawodową, nie będziemy zarabiać tak dużo, jak doświadczeni fachowcy.

Emocjonalny stosunek

Pracownik, który otrzymuje niskie wynagrodzenie, często czuje się niedoceniony lub wręcz skrzywdzony. To sprawia, że gdy dochodzi do rozmowy z przełożonym, trudno jest mu utrzymać nerwy na wodzy. Panowanie nad emocjami to jedna z kluczowych umiejętności niezbędnych w czasie negocjacji.

Ignorowanie interesu firmy

Wybór odpowiedniej chwili to czynnik, który wpływa na skuteczność rozmów o wysokości wynagrodzenia. Istnieje znikome prawdopodobieństwo, że pracodawca przyzna nam wyższą pensję, gdy firma zmaga się z trudnościami finansowymi.

 

Brak wytrwałości

Trudności z uzyskaniem podwyżki wynikają także z tego, że rezygnujemy po pierwszej odmowie. Warto poprosić pracodawcę o uzasadnienie decyzji. Dobrze jest zapytać, co możemy zrobić, aby w przyszłości otrzymać wyższą pensję.

 

Niskie poczucie własnej wartości

Niepowodzenia w zakresie negocjacji wynikają także z tego, że nie mamy świadomości swoich mocnych stron. Chcąc osiągać sukcesy, warto stale się rozwijać i budować zdrową samoocenę.

Jak dobrze negocjować wynagrodzenie? Po pierwsze, starajmy się wyeliminować błędy, które mogą zaprzepaścić nasze szanse na podwyżkę. Kolejną istotną kwestią jest dysponowanie merytorycznymi argumentami. Wybór odpowiedniej chwili i kultura osobista również mają znaczenie (https://zarobki.pracuj.pl/porady-zarobkowe/7-podpowiedzi-jak-negocjowac-wynagrodzenie).