Pracownik odchodzący na emeryturę to osoba, której należy się szacunek ze względu na wieloletnią pracę. Organizując pożegnanie, dobrze jest kierować się nie tylko poczuciem obowiązku, ale przede wszystkim sympatią i życzliwością. Warto zatrzymać się w natłoku obowiązków i podziękować za wspólnie spędzone lata, przywołując miłe wspomnienia.

Choć pożegnanie pracownika może w pewnym stopniu zaburzać pracę biura lub zakładu, warto je zorganizować. Wystarczy symboliczny poczęstunek i wręczenie choćby drobnego prezentu. Celebrowanie wyjątkowych chwil sprzyja budowaniu dobrych relacji w zespole. Oto kilka pomysłów na upamiętnienie tego wydarzenia:

Przyjęcie pożegnalne

Przygotowując poczęstunek, respektujmy zasady panujące w firmie. Niektórzy pracodawcy pozwalają na dłuższą przerwę w pracy, natomiast inni wykazują sceptyczny stosunek wobec takich praktyk. Możemy zorganizować pożegnanie również w restauracji czy kawiarni, po godzinach pracy.

Zabawy

W trakcie imprezy lub poczęstunku pożegnalnego można zorganizować różne miłe atrakcje. Dobrym pomysłem jest np. poproszenie współpracowników o przypomnienie sobie anegdot związanych z osobą, która przechodzi na emeryturę. Opowiadanie i słuchanie takich historii to świetna zabawa.

Uroczyste obchody

Pożegnaniu osób, takich jak np. zasłużeni urzędnicy, nauczyciele czy policjanci, towarzyszą często oficjalne uroczystości. Uczestniczenie w nich jest miłym gestem, który na pewno zostanie doceniony przez przyszłego emeryta.

Kreatywne upominki

Jeśli pożegnanie ma mniej oficjalną formę, warto przygotować prezenty, które mogą spodobać się osobie kończącej karierę zawodową. Wśród pomysłów i propozycji są:

leżak z dedykowanym nadrukiem,

zabawny dyplom lub statuetka,

portret emeryta, plakat lub zabawny kolaż,

voucher na masaż/dzień w SPA,

prezent nawiązujący do wykonywanego zawodu,

album/fotoksiążka ze wspólnymi zdjęciami.

Każdy z tych upominków będzie miłą pamiątką przywołującą wspomnienia. Jeśli na emeryturę odchodzi np. dyrektor, prezenty powinny mieć bardziej oficjalny charakter.

Kwiaty

Zakończenie kariery zawodowej to okazja, którą można uczcić, wręczając okazały bukiet. Warto zdecydować się na kwiaty cięte, jednak dobrym pomysłem jest także zakup rośliny doniczkowej.

Kosz upominkowy

Eleganckim i uniwersalnym podarunkiem jest ozdobny kosz, w którym mogą znaleźć się np. czekoladki, wino, kawa i owoce. Kobiety ucieszą się również z kosmetyków, takich jak krem nawilżający, sól do kąpieli, peeling czy mgiełka do ciała.

Warto włożyć wysiłek w budowanie przyjaznej atmosfery w miejscu pracy. Można to robić m.in. poprzez uroczyste pożegnanie współpracowników, którzy odchodzą z firmy (https://porady.pracuj.pl/7-pomyslow-na-pozegnalny-prezent-dla-kolegi-z-pracy/). Ważne jest również celebrowanie innych wydarzeń, takich jak spotkanie przedświąteczne czy imieniny.