Należymy do najbardziej zapracowanych narodów świata. Młodzi Polacy pracują średnio 8,5 godziny dziennie, a co piąty młody pracownik spędza w swoim miejscu zatrudnienia ponad 9 godzin. Czy w czasach kultu przepracowania można w ogóle pracować efektywnie? A może odpowiednie zarządzanie czasem jest sposobem na nadmiar obowiązków i zmęczenie?

Rzeczywistość biurowa często nie jest usłana różami.

– Przyznaję, że ostatnio mam coraz większe problemy z efektywnym zarządzaniem czasem – mówi Krystian, copywriter ze stołecznej agencji reklamowej. – Projektów cały czas przybywa, doba ma tylko 24 godziny, a ja czuję się coraz bardziej zmęczony – dodaje.

Krystian nie jest odosobnionym przypadkiem. Z badania przeprowadzonego przez TNS Polska wynika, że młodzi Polacy przeciętnie spędzają w pracy o ponad pół godziny więcej, niże standardowy wymiar etatowy. Aż 33% młodych Polaków pracuje ponad 8 godzin dziennie, a co piąta osoba (20%) powyżej 9 godzin. Przeciętnie nieco dłużej pracują mężczyźni w porównaniu do kobiet, ale też 30-latkowie w zestawieniu z osobami młodszymi.

W raporcie „Pokolenie Y w pracy – młodzi, ambitni, ale czy efektywni?” 20 i 30-latkowie deklarują również spadek ich efektywności zawodowej. Jest on spowodowany codziennym zdenerwowaniem (48%), zbyt dużą liczbą rzeczy na głowie (44%), rozpraszającymi kolegami z pracy (33%) i korporacyjnymi procedurami i biurokracją (27%). 

Jednak trend rosnącego czasem pracy nie dotyczy tylko młodego pokolenia. Polska znajduje się bowiem w czołówce najbardziej zapracowanych krajów świata. W zestawieniu prezentującym średnią liczbę godzin przepracowanych w ciągu roku z 1918 godzinami, nasz kraj zajął 5. miejsce. Tym samym wyprzedziliśmy naszych zachodnich i południowych sąsiadów: Niemców, Czechów i Słowaków.

Czy zatem istnieją sposoby na to, by poradzić sobie z ogólnonarodowym zapracowaniem, pracować efektywniej i sprawić, że czas będzie naszym sprzymierzeńcem?

1. Priorytetyzuj

Zawsze wykonuj zadania według ich priorytetów. Dzień zaczynaj od tzw. „zjedzenia żaby”, czyli wykonywania najważniejszych, ale równocześnie najcięższych zadań na początek.

2. Działaj według planu

Każdy swój dzień rozpoczynaj od stworzenia szczegółowego planu. Wypisz w nim najważniejsze zadania, z którymi musisz się zmierzyć, sprawdź w jakich spotkaniach weźmiesz udział i jakie telefony musisz wykonać. Postaraj się to ułożyć w czasie, pamiętając jednak o pozostawieniu czasu na sytuacje nagłe i nieprzewidziane.

3. Bądź realistą

Nie patrz na tworzony przez Ciebie plan dnia przez różowe okulary. Nie zakładaj, że na pewno zrealizujesz wszystkie zaplanowane zadania, bo nikt nie będzie Ci przeszkadzał, szef nie dorzuci nagle zadania „na już”, a kolega nie będzie rozpraszał opowieścią o filmie, który widział zeszłego wieczora. Nie składaj obietnic bez pokrycia. Nie obiecuj, że zdążysz wykonać zadanie, jeśli wiesz, że jest to niemożliwe.

4. Nie bój się prosić o pomoc

Nawet jeśli jesteś największym ekspertem w swojej dziedzinie, nie oznacza to, że wszystkie zadania musisz wykonać sam. Nie bój się więc delegować, prosić o wsparcie kolegów z inny działów czy realizować projekty w kilku-, a nawet kilkunastoosobowych grupach. W biznesie (i w zarządzaniu czasem) gra zespołowa popłaca.

5. Znajdź swój balans

Oczywiście, możesz pracować 15-17 godzin na dobę. Pytanie tylko, jak długo i w jakiej kondycji wytrzymasz takie tempo. Odpoczynek, regeneracja sił po pracy jest kluczowa dla właściwego wykonywania naszych obowiązków. Bez tego możesz zapomnieć o efektywnej pracy. Dlatego nie bój się urlopu, a po pracy – rzeczywiście nie pracuj, tylko wykorzystaj ten czas dla siebie. Work-life balance jest ważne!

pracuj.pl