Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

3 sposoby, by poznać swoje mocne, zawodowe strony

Rób to co kochasz! Najlepiej jeśli Twoja pasja, jest Twoją pracą. Zajmuj się tym co naprawdę lubisz. Te rady słyszy każda osoba, która znalazła się na rozstaju zawodowych dróg. Ale co, jeśli zwyczajnie nie wiesz, w czym jesteś dobry? Czyżby szansa na pracę marzeń bezpowrotnie przepadła?

W dziale sprzedaży pracowałam przez 4 lata. Po studiach dostałam się do firmy na staż, no i już zostałam – opowiada Lena. – W pewnym momencie zdałam sobie jednak sprawę, że po pierwsze nie lubię tego co robię. Zwyczajnie nie mam tej niezbędnej na tym stanowisku żyłki do handlu. Owszem, sumiennie wykonuję swoje obowiązki, ale nic poza tym. Co gorsza! Nie wiem też, co mogłabym robić, by praca sprawiała mi choć trochę frajdy – wyjaśnia.

W podobnej jak Lena sytuacji była Ola, PR-owiec z 6-letnim doświadczeniem:

Nie mogę powiedzieć, że nie lubię swojej pracy. Ale też w żaden sposób mnie ona nie porywa. Ot, robota jak robota. A przecież wolałabym wykonywać zawód, w którym się spełniam – przyznaje.

Nic dziwnego. Aż 8 na 10 aktywnych zawodowo Polaków deklaruje, że w pracy liczy się dla nich rozwój, a nie wygoda. A przecież jeśli się rozwijać, to tyko w interesującym Cię obszarze. Praca nie powinna być przecież tylko pensją, która pod koniec każdego miesiąca wpływa na Twoje konto.

Dlatego decyzje zawodowe, warto podejmować w oparciu o swoje mocne strony i kompetencje. I nie warto trzymać się tu utartych i tak chętnie wpisywanych przez kandydatów do CV: kreatywność, wielozadaniowości czy umiejętności pod presją czasu. Warto poświęcić czas i zastanowić się co wyróżnia nas na tle innych i jak właśnie te cechy mogą pomóc nam w rozwoju zawodowym.

Z pomocą przyjdą tu 3, z pozoru proste pytania.

1. Dzięki jakim umiejętnościom i kompetencjom nie raz (i nie dwa) przetrwałeś burzę w biurze?

Zastanów się, na pewno przeżyłeś takie sytuacje. Nagły kryzys w firmie, wściekły szef podchodzący do Twojego biura a Ty (sam nie wiesz jak i dlaczego) odpierasz jego atak. Dzięki umiejętnościom retorycznym wybijasz mu z ręki kolejne argumenty. Przeprowadzone przez Ciebie szczegółowe wyliczenia, pomogą przekonać go do Twoich racji. Liczba umiejętności, o których tu mowa jest właściwie nieskończona. Należą do nich m.in. umiejętność zarządzania sytuacjami kryzysowymi, dogadania się z każdą, nawet najmniej komunikatywną osobą w zespole, rozładowanie żartem trudnej sytuacji, albo sprawne działanie pod presją czasu. Nigdy nie jest za późno, by przyjrzeć się im uważniej i zrobić z nich użytek.

2. Co daje Ci zawodową pewność siebie?

Spróbuj zidentyfikować cechy, które sprawią, że czujesz się silny i kompetentny. Może choć jesteś specjalistą ds. PR, tak naprawdę dobrze czujesz się w programowaniu i w zaciszu domowego ogniska tworzysz inspirujące mobilne aplikacje? Albo choć zajmujesz się finansami, najbardziej lubisz te dni, kiedy szkolisz swoich współpracowników i wyjaśniasz im meandry cyfr, słupków i procentów? To właśnie świadomość mocnych stron jest pierwszym krokiem, do podjęcia kolejnych działań i ich rozwoju.

3. Co w przedszkolu i szkole wyróżniało Cię z grupy rówieśniczej?

Myślisz sobie „w przedszkolu”? Zaryzykuj! Cofnij się do swojego dzieciństwa i przypomnij sobie czy to Ty byłeś zawsze tym dzieckiem, które w pierwszym rzędzie recytowało wiersze na szkolnych akademiach, czy może zajmowałeś się obsługą techniczną imprezy? Przecież jako dzieci często intuicyjnie wybieramy zajęcia, w których czujemy się najlepiej.

Być może właśnie te 3 proste pytania, będą dla Ciebie inspiracją do refleksji na temat Twojej kariery zawodowej. Pamiętaj, nie warto bać się zmiany pracy.

pracuj.pl

Polecane artykuły
Aktualnościataki cyberCheck PointcyberatakicyberbezpieczeństwoWiadomości

Rosyjscy hakerzy atakują Polskę w przeddzień wyborów samorządowych. Celem infrastruktura komunikacyjna Polski

AktualnościWiadomości

Jak zapobiegać kradzieży danych podczas podróży służbowych

AktualnościWiadomości

Zestresowany pracą? Dzięki Job Crafting możesz to zmienić

AktualnościWiadomości

Pożegnanie strajków: Lufthansa i Verdi kończą spór dotyczący rokowań zbiorowych

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: