„200-lecie Stadniny Koni w Janowie Podlaskim” to tytuł emisji, którą Poczta Polska wprowadza do obiegu 31 lipca br. Składa się na nią dziewięć okolicznościowych znaczków wraz z datownikiem i trzema kopertami FDC (Pierwszego Dnia Obiegu).

Projektant, Karol Tabaka na znaczkach przedstawił wizerunki koni czystej krwi arabskiej. Natomiast na datowniku umieścił jubileuszowe logo stadniny.

Stadnina Koni w Janowie Podlaskim powstała 18 grudnia 1817 r. Jest to najstarsza państwowa stadnina w Polsce. Najsłynniejsze stajnie w zabytkowym zespole budynków są  „Czołowa” (1841) i „Zegarowa” (1848) projektu Henryka Marconiego. Korzystne warunki dla koni dają drewniane stajnie z końca XIX w., z których najbardziej znane noszą nazwę „Prywatnych”. Kompleks uzupełniają kryta ujeżdżalnia i dwie stajnie z 2006 r.

Chwały stadninie przysporzył Artemor, na którym w 1980 r. Jan Kowalczyk zdobył jedyny w historii polskiego jeździectwa złoty medal olimpijski. Po janowskie angloaraby sięgali hodowcy z Niemiec, Wielkiej Brytanii, a nawet z Australii, ceniąc ich wytrzymałość oraz rodowody – niektóre wywodzące się od klaczy Hekla, która dotarła do stadniny w grudniu 1817 r.

Za typowych przedstawicieli rasy koni wywodzących się z Półwyspu Arabskiego uchodzą te wyhodowane na wyżynie Nedżd, o wapiennej glebie, suchym klimacie i małej ilości wody. Ostra selekcja spowodowana klimatem oraz wymaganiami człowieka rozwinęła zalety konia arabskiego – doskonałe zdrowie, odporność na skąpe żywienie i proste warunki utrzymania, wytrzymałość na długich dystansach oraz znakomity charakter.